вівторок, 9 серпня 2016 р.

Топ-5 книжок для підлітків від видавництва «Старого лева»

Мар’яна Савка, письменниця, літературознавець, публіцист, головний редактор і співзасновник «Видавництва Старого Лева» пропонує:

Топ-5 від Мар’яни Савки

Я належала до тих школярів, котрі вимірюють літо прочитаними книжками.
Може, тому, що мої шкільні канікули, що припали на не надто цікаві 80-ті, які не вирізнялися особливими подіями, і книжки – то була найцікавіша пригода літа. Можна було з великим задоволенням читати Артура Конана Дойла чи Гаррієт Бічер-Стоу, Марка Твена чи Джека Лондона, Нечуя-Левицького чи Миколу Трублаїні. Але я впевнена, що була би тоді стократ щасливішою, якби мала змогу читати ті книги, до видання яких зараз і сама маю причетність.
Почну з книги Ульфа Старка. «Диваки і зануди». Головній героїні, Симоні, - дванадцять. Їй водночас і пощастило і не пощастило з родиною, бо мама - особа артистична і ексцентрична, дідусь - узагалі дивак з диваків, а мамин бой-френд Інгве - справжній зануда, який дивовижним чином врівноважує сімейку неординарних особистостей. Норовиста Симона, перейшовши до нової школи і протестуючи проти всього на світі (бо такий вік, такі обставини), видає себе за хлопця і потрапляє у хлопчачу компанію.
Жарт затягнувся і став тяжким випробування, адже Симона закохалася в одного хлопця з їхньої компанії, тим паче в неї закохалася інша дівчина, приймаючи її за хлопця. Все врешті вирішується щасливо, Симона зізнається, ким є насправді. Але щоб виплутатися з тенет брехні та напівправди, їй доводиться пережити всередині себе справжню бурю. Сюжет доволі динамічний, але ще більше в книжці внутрішньої, емоційної напруги. Книжка насамперед про людяність, про те, що за їжакуватою зовнішністю криється м’яке і співчутливе серце. За дивацтвом – любов і вдячність. Словом, читається на одному подихові.
Друга в моєму списку - книжка Андреаса Штайнгьофеля «Середина світу». Роман для майже дорослих, доволі об’ємний, є що читати. І головне - читати з неабияким читацьким задоволенням. Якби ж ця книжка мені трапилася в моєму підлітковому віці, то перевернула би моє уявлення про багато речей, зокрема про світ гомосексуальних стосунків (у свої шкільні роки про існування цього світу я навіть не здогадувалася). Але насправді книжка далеко не лише про це. «Середина світу» - це дуже добре виписаний роман про життя і дорослішання молодої людини, про страхи, про неприйняття, самотність, про стосунки в родині та у колі друзів, і про кохання, звичайно. Головний герой, Філ - хлопець, до якого відразу проймаєшся симпатією та співчуттям, можливо, тому, що він дуже чесний оповідач.
 У романі багато сюжетних ліній, вони пересновують текст і творять складне кольорове плетиво, заворожують і тримають в напрузі. Адже в кінці книжки має бути розв’язка найбільшої сімейної таємниці.
Третя, «Чат для дівчат» - збірник від українських письменниць, книжка має дуже високий читацький рейтинг. А все, мабуть, тому, що його авторки (аж тринадцять) – молоді і прогресивні жінки, котрі ще добре пам’ятають, як воно бути дівчинкою-підлітком – вмістили під однією обкладинкою цілу купу психологічних проблем. А раз говоримо про проблеми – то й боремося з ними.
 Дружба, зрада, любов – тут є все, що тривожить юні серця. Дівчатам просто маст рід.
Нехай четвертою в цьому списку буде книжка Шона Кові «Сім звичок високоефективних підлітків». Її можна було б рекомендувати не лише підліткам, але й дорослим, але, мабуть, юним читачам легше прислухатися до важливих порад, тоді як солідні люди вже давно «все знають» і не хочуть нічому вчитися.

Книжка просто супер – легка, цікава і дуже корисна. Тут багато життєвих прикладів, багато цитат від відомих людей, багато відповідей на важливі запитання. І знову ж, читаючи, думала: ех, чому її в мене не було в мої 15. Може б, я будувати своє життя розпочала набагато раніше, швидше б навчилася брати відповідальність за свої вчинки і не зволікала б із прийняттям важливих рішень.
Насамкінець порекомендую книжку харківського письменника Валентина Бердта «Все починається в 13». Це дуже літня книжка, адже події розгортаються під час літніх канікул. Герої повісті – підлітки, яких батьки відправили на село, подалі від комп’ютерів, цивілізації.
Здавалося б, їх чекає цілковита нудьга. А натомість вони отримали цілу купу авантюрних пригод, містичних і навіть моторошних подій – з нічними відвідинами цвинтаря, спіритичними сеансами, відьмами, знахарями, екстрасенсами і всілякими паранормальними явищами. Отож нудьгувати не довелося. Сподіваюся, не доведеться і читачам. 
                    Фото: «Видавництво Старого Лева»


Немає коментарів:

Дописати коментар