вівторок, 14 серпня 2018 р.

14 серпня в народі святкують свято Маковія, яке в церковному календарі називається днем семи мучеників Маковеїв. З цього дня розпочинається «Спасівка» - піст, який триває два тижні.
В цей день у церквах святять воду, квіти, мак. Серед квітів у букеті обов’язково присутні великі достиглі голівки маку. Такий букет називається «маковійчик», або «маковейка». До нього кладуть чорнобривці, жоржини, айстри, гвоздики, барвінок, а також різні трави (які в народі називають зіллям, зіллячком): васильки, м'яту, чебрець, любисток, петрові батоги, полин, деревій, будяк-пристрітник. 
Після освячення маковійчика кладуть за образами, і він зберігається там аж до весни, а деякими травами і маком користуються за необхідності, адже «освячене зело до всякої слабості здібне». Навесні мак розсівають по городу, а сухі квіти на Благовіщення дівчата вплітають до кіс – «щоб не випадало з голови волосся».
Сакральний статус маку в українців завжди був доволі високим. Ним обсипали корів і господу «від усього лихого».
На Маковея святили також свіжовикачаний мед у стільниках, щедро пригощаючись ним. 
Обрядовою їжею в цей день були «шулики» - печені коржі, які ламають на дрібні шматочки і заливають медовою ситою та розтертим маком. Ця їжа дуже смачна, особливо її люблять діти. Готували також пироги, вареники, пампушки з маком, різноманітні медяники та маківники.
Свято Маковея називається в народі "Першого Спаса", медовим Спасом або Спасом на воді, Спасом водяним. Хворі пропасницею купалися в цей день у річці, бо вода на Маковея вважається цілющою.
Освячена цього дня вода цінується не менше стрітенської і вважається надзвичайно корисною від усіх хвороб. В цей день святили також колодязі та воду в річках. 
      Народні прикмети на Медовий Спас.
Після Медового Спасу бджоли перестають носити мед;
На Медовий Спас заламуй стільники, бо сусідні бджоли заберуть увесь мед;
На Спаса купатися - незамолені гріхи простяться;
Перший Спас - усьому час;
Спасівка - ласунка, а Петрівка - голодування;
Від Першого Спаса і мужик накопичить запаси;
У Спаса всього в запасі: і дощ, і відро, і різна погода;
Який Маковій, таке й Успіння;
Пройшов Спас - пішло літо від нас;
З першого Спасу і роса хороша;
Перший Спас - на воді стоять, другий Спас - яблука їдять, третій Спас - на зелених горах полотна продають.

Немає коментарів:

Дописати коментар